Годування собаки

Годування собаки

Необхідно знати як, чим та скільки годувати свого улюбленця, щоб утримувати його в належній формі.

Собака протягом усього життя повинна отримувати з кормом відповідну кількість поживних речовин: білків, жирів, вуглеводів, мінеральних речовин та вітамінів. Органічні речовини – білки, жири та вуглеводи – необхідні передусім для забезпечення організму енергією. Затрати енергії залежать від багатьох факторів: фізіологічного стану тварини (цуценята, дорослі собаки, вагітні та лактуючі самки, собаки „поважного” віку); від температури навколишнього середовища (собаки, що утримуються на вулиці, в холодну пору року витрачають більше енергії, ніж влітку); від виконуваної роботи (собакам, які пасуть стадо, тягнуть сани або охороняють об’єкти, потрібно витратити більше енергії, ніж собакам, які живуть в квартирі і двічі на день виходять на нетривалі прогулянки); від маси тіла (наприклад, енерговитрати на 1 кг маси тіла у той-тер’єра вагою 1–2 кг майже удвічі більші, ніж у добермана вагою 30-40 кг). 
Поживними речовинами, які необхідні для нормального функціонування організму, насамперед є:

Білки (протеїни)

Білки  - це незамінна частина корму . Білки складають основну масу тіла тварини. Вони входять до складу органів, тканин організму, гормонів, пігментів, імунних тіл та клітин крові. Поступаючи з кормом, білки в результаті ферментативних процесів в травному тракті тварини розщеплюються до амінокислот, які в дальнішому використовуються організмом для синтезу власних білків.

Білки являють собою речовини, які складаються з амінокислот. Відомо 23 амінокислоти, які входять до складу білків. Але амінокислоти поділяються на замінні та незамінні. До замінних амінокислот належать аланін, цистин, тирозин. Замінні амінокислоти здатні самостійно синтезуватись в організмі тварини. Як правило, їх недостатку в організмі ніколи не буває. А є незамінні амінокислоти, які не можуть самостійно синтезуватись в організмі тварини, тому собака повинна їх отримувати разом з кормом. Для собак такими незамінними амінокислотами являються: аргінін, гістидін, ізолейцин, лейцин, лізин, метіонін, треонін, триптофан, валін, фенілланіл.

Найбільш багаті амінокислотами білки тваринного походження, тобто ті які містяться у печінці, м'ясі, молоці, в рибі, яйцях. Білки рослинного походження містять менше амінокислот та гірше засвоюються організмом собаки.

Кількість протеїну необхідна організму для кожної собаки є іншою, та залежить від її віку, фізичної активності та фізіологічного стану організму (період зростання, вагітність, лактація, процес старіння). Наприклад, для собаки, яка виконує роль домашнього компаньйона, тобто живе в квартирі та гуляє по 20-30 хвилин 2-3 рази на день, вміст протеїну в кормі повинен становити 18 – 26 % виходячи з загального раціону. Для цуценят вміст протеїну повинен бути вже дещо  вищим і становити  26 – 32 %.   
При дефіциті білку в раціоні тварини відбувається затримка в рості та розвитку у цуценят, втрата ваги у дорослих собак, порушується функція розмноження, знижується відпірність організму до різноманітних захворювань. При цьому понижується в крові рівень білків та гемоглобіну. При тривалому білковому голодуванні порушується функція печінки.

Але потрібно пам’ятати, що споживання надмірної кількості протеїну наносить організму тварини не меншої шкоди, а ніж його недостатність. Надлишок протеїну спричиняє зайве навантаження на нирки і може сприяти розвитку різних ниркових захворювань, в тому числі і сечокам’яного захворювання, яке на сьогоднішній день є досить поширеним серед собак.

Жири

Жири – це один з найважливіших компонентів раціону тварини. Жири являють собою суміш різних тригліцеридів та трьох жирних кислот: лінолевої, ліноленової та арахідонової. В організмі жири являються основним джерелом енергії, яка забезпечує внутрішню роботу організму. Крім того вони необхідні для всмоктування та накопичення жиророзчинних вітамінів (віт. А, Д, Е, К), покращують смакові властивості корму і являються джерелом, так званих, незамінних жирних кислот.

Для собаки, яка виконує роль домашнього компаньйона вміст жиру в кормі повинен становити не менше 8%, для цуценят вміст жиру повинен бути дещо вищим і становити не менше 12 %.

Недостатність жиру в раціоні тварини приводить до таких змін в організмі: затримка росту цуценят, втрата ваги, спостерігається суттєве погіршення зовнішнього вигляду, страдає шкіра та шерстяний покрив дорослих собак (з’являється кератоз, потовщення епідермісу, шелушіння шкіри), тобто в організмі появляється дефіцит ПНЖК.

При дефіциті незамінних жирних кислот в першу чергу страдає шкіра та шерстний покрив (появляється кератоз, потовщення епідермісу, шелушіння шкіри).

Але, коли тварина споживатиме надто багато жирів, то їй загрожує не лише ожиріння, але й різні захворювання печінки, підшлункової залози та кишково-шлункового тракту.

Вуглеводи

Вуглеводи являються основним джерелом енергії, яке забезпечує роботу  м'язів тварини. Основним джерелом вуглеводів являється рослинна їжа, тобто рис, пшениця, кукурудза.

Вуглеводи поділяють на розчинні та нерозчинні. До розчинних вуглеводів належать моносахариди (глюкоза, фруктоза, галактоза), дисахариди ( це сахароза,  лактоза, мальтоза) та полісахариди (це комплексні розчинні вуглеводи). Велика частина вуглеводів, а саме цукри та крохмаль, в організмі тварини перетворюється на глюкозу, при окисленні якої утворюється АТФ (аденозинтрифосфорна кислота). А вона має надзвичайно велике значення для центральної нервової системи, печінки та м’язів. Надлишок глюкози депонується в печінці тварини і може бути використаний організмом на синтез власних жирів.

Вуглеводи становлять самий великий процент в складі корму: для собак, які ведуть звичайний спосіб життя, вміст вуглеводів повинен складати 40 – 50 %, для кішок вміст вуглеводів повинен становити не більше 40 %.

Мінеральні солі

Кальцій, калій та ін. При недостачі мінеральних солей у цуценят розвивається рахіт, у дорослих собак – остеопороз. 
Вітаміни (від лат. vita – життя)

Це різноманітні органічні сполуки, роль яких в життєдіяльності організму неможливо переоцінити. Порівняно з основними поживними речовинами вітаміни необхідні в раціоні зовсім в незначних кількостях, однак вони сприятливо впливають на обмін речовин, стимулюють ріст, підвищують імунітет, зміцнюють кровоносну, кісткову та інші системи організму.

Як організувати харчування

Отож, яким чином організувати харчування собаки так, щоб усі поживні речовини поступали в організм у необхідних кількостях? Адже тільки збалансований раціон може бути повноцінним для здорового розвитку тварини.

Чимало недосвідчених власників собак вважають, що собаку краще годувати продуктами з власного столу, перемішуючи кашу, м’ясо та овочеві рагу. Голодною така собака, можливо, і не буде та чи буде вона здоровою? Годування продуктами домашнього приготування має багато недоліків: в такому раціоні для собаки буде забагато жирів і вуглеводів та замало білків.

З іншого боку частенько власники переважно собак великих порід, не шкодуючи коштів, намагаються годувати тварину лише м’ясом. Звичайно, м’ясо є чудовим джерелом білків, однак в такому раціоні відсутні усі інші поживні речовини. Окрім того, під час годування собаки сирим м’ясом, потрібно щоб воно було високої якості з попереднім замороженням його у морозильній камері. У протилежному ж випадку господар собаки ризикує заразити собаку гельмінтами, які є небезпечними і для людини. При варінні ж м‘яса його цінність частково втрачається.

Зазначене харчування можна назвати консервативним – справжня культура правильного годування собак в нашій країні лише зароджується. На Заході це питання давно вирішене – там не варять собакам кашу чи суп, а довіряють здоров’я своїх улюбленців готовим кормам, над розробленням яких працюють дієтологи та ветеринарі.

З іншого боку, якщо Ви відвідаєте грандіозну виставку тварин і поспілкуєтеся з досвідченими собаководами – власниками високопородних собак, які не вперше беруть участь в „серйозних” виставках” – то побачите, що вони годують своїх чемпіонів готовими натуральними кормами для собак. Лише постійно притримуючись збалансованої дієти можна досягти високих результатів.

Окрім високої ціни на харчування собаки з „домашнього столу”, є ще одна важлива проблема – вміння збалансувати раціон (за білками, жирами, вуглеводами, вітамінами та мінералами) та правильно скласти дієту, оскільки надлишок одних поживних речовин і недостача інших можуть привести до серйозних проблем зі здоров’ям. Таким чином, краще здоров’я свого друга довірити професіоналам.

Як зробити цуценят „товстенькими” та водночас рухливими

Правильне та збалансоване годування є важливим для кожної собаки ще змалечку. Недостатність поживних речовин до 6-тимісячного віку в подальшому неможливо надолужити – цей період є найбільш відповідальним в житті цуценяти.

Якщо самка здорова і її добре годують, перші 3–4 тижні цуценята отримують всі необхідні поживні речовини з молоком матері. Підгодовувати цуценят слід поступово, починаючи з вологого корму в консервах і поступово підмішуючи сухий корм, розмочений у воді до консистенції кашки. Вміст сухого корму слід потроху збільшувати, а консерви – зменшувати. У віці від 1-ого до 2-ох місяців цуценят годують 6 разів на день, у 2-3 місяці – 5 разів на день, у 3-4 – 4 рази на день, від 4-ох до 8-ми – 3 рази на день. Після 8-мимісячного віку собаку можна годувати двічі на день.

Категорично забороняється годувати цуценят кормом для дорослих собак. Корм для цуценят є більш калорійним, має більший вміст білків, жирів, вітамінів та мінералів, що необхідно в період бурхливого росту організму. Денну норму сухого корму слід строго визначати керуючись таблицею, яка є дана на упаковці даного корму. Цю денну норму потрібно поділити на стільки рівних частин, скільки разів потрібно годувати цуценя на даному етапі росту. На кожне поїдання їжі цуценяті слід відводити 15–20 хвилин, після чого миску слід забрати. Попри те, цуценя постійно повинно мати доступ до свіжої води.

Що їдять годувальниці та майбутні матусі

У першій половині вагітності не має потреби змінювати раціон самки. Починаючи з 6-ого тижня вагітності кількість корму слід поступово збільшувати – до кінця вагітності самка повинна одержувати корму в півтори рази більше, ніж вона з’їдала до спаровування.

Під час вигодовування цуценят у самки ще більше зростає потреба в енергії, білках, вуглеводах, вітамінах і мінералах, тому кількість корму слід щоразу збільшувати. У перший тиждень вигодовування цуценят кількість корму повинна становити в 1,5 рази більше звичайної денної норми, у другий тиждень – в 2 рази більше, а з третього тижня самка повинна з’їдати корму втричі більше норми.

В період вагітності та лактації рекомендується годувати самку спеціальним кормом для вагітних та годуючих собак або кормом для цуценят. Такий корм має більшу енергетичну цінність, більший вміст білків , вітамінів та мінералів. Повноцінно годуйте самку, і у Вас не буде проблем з раннім підгодовуванням цуценят.

Як підтримати старого друга

На жаль, собака з часом старіє, стає менш активною, більше спить та повільніше гуляє. Тому зменшуються і енерговитрати тварини. Таких собак слід годувати спеціальним кормом, який має нижчу енергетичну цінність, містить меншу кількість білків та вуглеводів, однак має високий вміст вітамінів та мінералів. Це дасть змогу запобігти ожирінню собаки та якомога довше підтримувати Вашого друга.