П'ять міфів про притулки для бездомних тварин, які пора розвіяти

П'ять міфів про притулки для бездомних тварин, які пора розвіяти

В Україні нараховується чимало притулків, в яких живуть десятки тисяч собак і кішок, їх кількість з року в рік збільшується. Тоді навіщо купувати тварин, якщо можна взяти з притулку? Вся справа в усталеному негативне ставлення і у величезній кількості міфів і помилок.

Тож ми вирішили пролити світло на кілька основних моментів

Міф 1. У притулку їм добре

Притулки для тварин діляться на приватні, що фінансуються в основному за рахунок пожертвувань, і муніципальні, гроші на які виділяє держава. Кожен притулок має свої особливості, але в цілому у всіх притулках собаки живуть у вольєрах, виходять на прогулянку раз в день і їдять сухий корм. У багатьох притулках живуть ще й кішки, а деякі дають дах над головою і іншим тваринам, які потрапили в біду.

Часто повсякденним доглядом займаються співробітники або господарі притулку. Майже скрізь є волонтери, які вигулюють собак, лікують їх, прилаштовують, привозять консерви для собак, замішані з гречкою і рисом - так можна недорого нагодувати відразу багато тварин. Звичайно, на всіх волонтерів не вистачає, тому хтось чекає свого друга, який приїжджає до нього раз на тиждень, а інші просто спостерігають за тим, як пощастило товаришу по нещастю.

Але добре в притулку точно не буває нікому: тварини живуть в тісноті, їм бракує уваги, вони рідко і мало гуляють. Взимку замість води їм кладуть сніг, тому що від низької температури вода в мисках швидко замерзає. Влітку чимало тварин стають схожими на цукрову вату через нерозчесану шерсть та ковтуни. І що точно об'єднує всі притулки - це дружне виття кілька разів у день: собаки сумують.

Міф 2. Вони всі хворі

При попаданні в притулок тварину відразу стерилізують і роблять всі необхідні щеплення. Проте не можна стверджувати, що всі мешканці притулку стовідсотково здорові. Занедбані і нікому не потрібні, вони не завжди можуть поскаржитися на те, що у них щось болить, а працівники або волонтери серед сотень хвостатих можуть просто не помітити прихворілу тварину. Однак більшість тварин  з притулку все-таки здорові і готові до «усиновлення», але потребують особливої ​​уваги і турботи хоча б на першому етапі їх нового життя вдома.

«Потрапивши з притулку в новий будинок, собака завжди вимагає великої уваги з боку господарів. Їй потрібно адаптуватися до нового життя, - пояснює зоопсихолог Лідія Ушакова. - Адже навіть дуже бажані зміни - це завжди зміни, до яких потрібно пристосуватися, навчитися довіряти новим людям, прижитися в новій сім'ї. У цьому сенсі кожна тварина, прийшовши у новий дім, переживає доволі серйозний стрес, і їй потрібно дати час, щоб вкорінитися в новому будинку. Ну і, звичайно, в притулок часто потрапляють дикі собаки, чиї предки поколіннями жили на вулицях. Такі собаки вимагають особливої ​​уваги і розуміння з боку нових власників, так як абсолютно дика собака ніколи не стане зовсім домашньої. До цього потрібно бути готовими. Але найважливіший момент в адаптації собаки з притулку, який не можна пояснити ні логікою, ні статистикою, - це любов господаря. Якщо господар любить, готовий допомагати і приймає собаку таким, яким він є, більшість проблем і складнощів проходять. Адже немає більш вдячної і щасливою собаки, ніж собака, яку врятували ». А рятувати тварин часто потрібно не тільки фізично, а й психологічно.

Міф 3. Не жіноча справа

Взимку 2015 року в усіх соцмережах пройшов флешмоб «Покажи світу волонтера», що зібрав близько тисячі фотографій різних добровольців. І треба відзначити, що допомогою притулкам не гребують навіть цілком успішні і молоді люди, які раз на тиждень, а то й частіше відвідують своїх друзів з притулку. Особливо багато серед волонтерів представниць прекрасної статі.

«Я не особливо афішую свою волонтерську діяльність через серйозну посади на роботі, але й не приховую, що кожні вихідні відвідую один з місцевих притулків. Коли люди дізнаються про те, що я працюю волонтером в притулку для тварин, то завжди дуже дивуються і кажуть, що їх уявлення про допомогу тваринам обмежувалося шаблоном літньої жінки з сотнею кішок », - каже волонтер Олена Семенова.

Проте волонтерів в притулках не вистачає: пара-трійка людей на кілька сотень тварин. Хоча діяльність цих людей досить нехитра - погодувати, погуляти й причесати.  Притулки завжди дуже потребують нових людей, готових безоплатно допомагати.

Міф 4. Приїжджай не хочу

В притулки не так вже й легко потрапити з вулиці: багато хто вимагає документи і видають спеціальні перепустки. Для цього є кілька причин: захист від так званих догхантерів - громадян з живодерськими нахилами, які вбивають тварин; відповідальність - новачки іноді втрачають собак на вигулі; і господарська сторона - трапляється псування і розкрадання майна (в притулках багато відер, повідків, мисок). З цих же причин в інтернеті як правило не знайдеш пряму адресу притулку, є тільки приблизна локація, а щоб потрапити на територію, потрібно зателефонувати волонтерам і поїхати з ними. Деяким новачкам пропонують пройти співбесіду. Зате потім можна отримати масу позитивних емоцій від спілкування з вдячними вихованцями та їхніми друзями, регулярні прогулянки на свіжому повітрі і, звичайно, плюсик до карми.

Міф 5. Все це проблеми і біди ...

На просторах інтернету часто зустрічаються заклики про допомогу: чергова собака або кішка опинилась в біді. І, як не прикро, найчастіше вони страждають від рук людини. У вітчизняних притулків рідко бувають постійні заможні спонсори, котрі стабільно виділяли б якусь суму, тому волонтерам доводиться збирати «з миру по нитці». Через частоту постів з проханням про допомогу у багатьох складається враження, що в притулку живуть тільки хворі собаки і кішки зі зламаною психікою. На ділі все інакше: на перетримку потрапляють і колишні домашні, і породисті, і просто красиві та розумні звірі.

Проблемою неправильного сприйняття тварин з притулку займаються великі фонди на кшталт «Даруючи надію».

Не відстає і креативна молодь: все частіше ми чуємо про проекти, створених з ініціативи вихідців з IT-сфери або маркетингу. Наприклад, стартував проект Each Dog Needs a Home зі збору коштів на виставку приютських собак. Метою проекту є не тільки знайти будинок і сім'ю для тварин, а й змінити ставлення людей до тих, хто волею долі опинився замкненим у клітці.

Також варто зазначити суспільну ініціативу "Не залишай нас в АТО". Вони спільно із зоомагазином Petslike.net організували можливість допомагати притулкам, не виходячи із дому. Через сайт Ви маєте змогу обрати притулок, якому бажаєте допомогти, та купити їм їжу, а команда займеться безпосередньо доставкою товарів до отримувачів. На сайті присутні наразі в основному притулки зі східних областей України, де проходить АТО та кількість безпритульних тварин стрімко зросла. 

«Думку людини про що-небудь змінити дуже важко. Тварин з притулків люди асоціюють з проблемами й бідами. Як зробити так, щоб люди змінили своє переконання? Тільки довгою кропіткою роботою. На кожен негативний пост в соцмережах має бути три позитивних. На кожен новий випад громадськості - п'ять статей. Потрібно організовувати різні заходи та робити дні відкритих дверей в притулках, щоб кожен міг прийти й просто поспілкуватися з тваринами, переконатися, що вони відгукуються на добре ставлення і готові дарувати нам радість », - вважає громадський активіст Тетяна Коміссарова.