Кішка не їсть: що робити?

Кішка не їсть: що робити?

Кішки часом відмовляються від їжі, якщо така поведінка триває до доби та не супроводжується явним погіршенням самопочуття, підстав для занепокоєння немає. Здорова доросла тварина може без загрози здоров'ю обходитися без їжі до 5 днів, літня – до 3, для вагітних самок та тих, що годують кошенят, максимально допустима тривалість голодування – доба. Якщо кіт страждає на хронічні захворювання, вже дводенне утримання може завдати серйозної шкоди здоров'ю. Що робити, якщо вихованець уперто відмовляється від їжі? Перш за все, постаратися встановити причину.

Можливі причини голодування

Якщо відмова від їжі пов’язана зі спекою, це тимчасове явище. Кішці може не подобатися новий корм або (при натуральному харчуванні) продукт, що недавно з'явився в її раціоні. Можливо, ви поклали їжу в незвичний посуд або перенесли миску на нове місце, погано її помили після попередньої порції, використали миючий засіб із вираженим запахом. Ці обставини можуть бути досить вагомою причиною, щоб кішка відмовлялася від їжі.

Якщо тварина недавно перенесла операцію, кішка очікує потомство або щойно народила, відсутність апетиту – поширене явище. Затяжним голодуванням може супроводжуватися і тічка, в цей період статевий інстинкт сильніший за голод.

Якщо ви виключили причини, що перераховані вище, варто придивитися до загального самопочуття кішки, її поведінки. Відмова від їжі може бути пов'язана з психологічними проблемами (стресом, депресією). Для таких станів характерні не тільки байдужість до їжі, але й загальна апатія, пригнічений настрій.

Втрата апетиту буває симптомом багатьох хвороб:

 • захворювання зубів, порожнини рота (в даному випадку кішка хоче їсти, але не може, оскільки пережовування їжі заподіює біль);
 • зараження глистами або блохами;
 • інфекційні захворювання;
 • гострі та хронічні хвороби шлунково-кишкового тракту, печінки, сечостатевої системи;
 • діабет;
 • травми;
 • пухлини;
 • харчові отруєння;
 • кишкова непрохідність.

Зазвичай нездорова тварина відмовляється від їжі, тому що змучена болем, потерпає від нудоти, інтоксикації. Але є ще одна причина відсутності апетиту – порушення смаку та нюху при нежиті, застуді або внаслідок медикаментозного, хірургічного лікування.

Що робити?

Якщо відмова від їжі пов'язана із зовнішніми факторами, потрібно по можливості їх усунути. При зміні раціону проблеми зазвичай виникають, якщо вона була різкою. В цьому випадку потрібно повернутися до колишнього харчування та поступово додавати новий продукт (корм), щоб завершити перехід на протязі 1-2 тижнів. Якщо від нового корму кіт категорично відмовляється, доведеться шукати заміну корму для кота, з іншим смаком або звернутися до лінійки іншого виробника.

Якщо вихованець переніс психологічну травму, відчуває стрес, потрібно постаратися усунути його причину. Якщо це неможливо, проявляти максимум турботи й уваги, щоб кішка скоріше прийшла в норму. У важких випадках, якщо стрес, депресія пов'язані зі смертю або тривалим від'їздом улюбленого господаря, може знадобитися допомога фахівців.

Відразу після операції, перенесеної хвороби, травми слід зменшити обсяг порцій, давати їжу, що легко засвоюється. Якщо причина криється в стоматологічних захворюваннях, на час лікування потрібно перевести тварину на м'який корм, консерви для котів. При запорі або діареї для початку необхідно нормалізувати стілець за допомогою лікарських препаратів, зазвичай апетит після цього повертається.

Якщо кішка страждає на анорексію (відсутність апетиту), не проявляє інтересу до їжі, але в цілому відчуває себе нормально та п'є воду, можна спробувати:

 • зацікавити її улюбленими ласощами;
 • поекспериментувати з кормом, купити сухий корм для кота в маленькій упаковці з новим смаком;
 • вимазати мордочку їжею, щоб змусити тварину облизнутися;
 • давати призначені лікарем препарати для стимуляції апетиту.

Якщо голодування затягнулося, а інші заходи не допомагають, здійснюється примусове годування через зонд.

Періодична нетривала відмова від їжі для кішок – нормальне явище, але вона може бути й ознакою ряду хвороб, в тому числі небезпечних для життя. У будь-якому випадку, ніколи не слід годувати кішку насильно, поки не встановлена причина відмови від їжі. Бувають ситуації, коли примусове годування виправдане, але таке рішення повинен приймати фахівець. Звертатися до нього за допомогою необхідно, якщо тривалість відмови від їжі перевищує максимально допустиму з урахуванням віку та стану здоров'я тварини, при сухому голодуванні (відмова від води), а також при наявності інших тривожних симптомів (блювота, розлад шлунку, тремор, судоми, підвищення або пониження температури, больовий синдром). При хворобі або отруєнні в першу чергу потрібно намагатися не нагодувати кішку, а усунути першопричину.